Archive Pages Design$type=blogging

Sabah Namazı ile İlgili Hadisler

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) namaza ve namaz kılmaya çok önem verirdi. Kendisi Allah'ın elçisi olmasına rağmen sabahlara kad...

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) namaza ve namaz kılmaya çok önem verirdi. Kendisi Allah'ın elçisi olmasına rağmen sabahlara kadar hatta ayakları şişene kadar namaz kılardı. Özellikle sabah namazı diğer namazlara oranla daha fazla öneme sahiptir. Biz uyku güzeldir deriz ama asıl güzel olan uykudan uyanıp Allah'ın huzuruna çıkmaktır. Sabah namazı ile ilgili güzel sözler başlığı altında daha önce sözler paylaşmıştık. Sabah namazı ile ilgili hadisler başlığı altında sabah namazı için hadisler paylaşacağız.

sabah namazı ile ilgili hadislerResulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:

“Kim yatsıyı bir cemaat içinde kılarsa sanki gecenin yarısını ihya etmiş gibi olur, kim de sabah namazını bir cemaat içinde kılarsa sanki gecenin tamamını namazla geçirmiş gibi olur.”

| Müslim: 656, Tirmizi: 221

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:

“Kim sabah namazını kılarsa o, Allah’ın himayesindedir.”

| Hadis-i Şerif, İbni Mace

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:

“Allah’u Teâlâ himayesinden, sizden birşey talep etmez.”

| Tabarani: 7/267

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle dedi:

“Kim sabah namazını eda ederse o, Allah’ın himayesindedir. Allahu Teâlâ zimmetinden dolayı sizden birşey talep etmez. Kim Allahu Teâlânın himayesinden birşeyle çıkmak isterse, ona yetişir sonra onu yüzüstü cehennem ateşine atar.

| Hadis-i Şerif, Muslim

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:

“Münafıka en ağır gelen namaz; yatsı ve sabah namazlarıdır. Eğer bilseydi o iki namazda ne var? Sürünerek dahi olsa onun ikisine gelirdi.”

| Ahmed Müsned 52/424

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:

“Münafıka en ağır gelen namaz, sabah ve yatsı namazıdır.”

Abdullah İbni Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Yatsı ve sabah namazında göremediğimiz adam hakkında iyi düşünmezdik kötü zanda bulunurduk.”

| Tabarani El-Muam El-Kebir: 12/271

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:

“Kim iki bürdeyi kılarsa cennete girer. İki bürde: Sabah ve ikindi namazıdır.”

| Buhari Fethu’l-Bari: 2/52

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:

“Sizi gece ve gündüz ardarda daima takip eden melekler vardır. Sabah ve ikindi namazında toplanıyorlar. Sizinle geceleyenler gök’e yükseliyorlar. Allah-u Teâlâ onlardan daha iyi bildiği halde onlara kullarımı ne hal üzerine terkettiniz? diye sorar. Diyorlar ki: Onları biz terkederken namaz kılıyorlardı ve onlara gittiğimizde de namaz kılıyorlardı.”

| Buhari Fethu’l-Bari: 2/33

“Bir grup melek geceleyin, diğer bir, grup da gündüz ard arda size gelirler ve aranızda kalırlar. Bunlar sabah ile ikindi namazlarında buluştuktan sonra (gündüz) aranızda kalmış olanlar semaya çıkarlar. Rableri kullarının halini en iyi bilen olduğu halde meleklere “Kullarımı ne halde bıraktınız?” diye sorar. Onlar da “onları namaz kılarken bıraktık, zaten namaz kılarken bulmuştuk” cevabını verirler; Biriniz ikindi namazından bir secdeyi gün batmadan evvel yetiştirecek olursa, namazını tamamlasın. Sabah namazından da bir secdeyi gün doğmadan yetiştirecek olursa, namazını tamamlasın”

| Tecrîd-i Sarih Tercümesi

“Düşman süvarisi kovalasa bile sabah namazının iki rekât sünnetini terketmeyin”

| Ebu Davud, 2/301, no: 1258; Ahmed b. Hanbel, 2/405

“Hz. Peygamber, sabah namazının iki rekatı gibi başka hiç bir nafile namaza devam etmemiştir”

| Buhâri, Teheccüd, 27; Müslim, Misâfirîn, 94 – Hz. Aişe

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:

“Allah’ın indinde en faziletli namaz cuma gününün cemaatle kılınan sabah namazıdır.”

| Ebu Nuaym El-Hilye: 7/207

“Farz namazların içerisinde, cuma günü (sabahı) cemaatle kılınacak sabah namazından daha üstün bir namaz yoktur. Kim ki bu namazı kılarsa, Allah’ın affına mazhar olacağından hiç şüphem yok-tur.”

| Hadis-i Şerif, Camiüssağir

“Ey imanlı muhataplar, (evinizi, yurdunuzu ) sabah namazıyla nurlandırınız. Çünkü sabah namazının ecri çok büyüktür.”

| Hadis-i Şerif, Camiüssağir

“Sabah namazını mutlaka kılmanız gerekir. Zira bu namaz arzu edilen her iyi şeye nail olmaya vesiledir.”

| Hadis-i Şerif, Camiüssağir

“Sabah namazından sonra cemaatle birlikte güneş doğuncaya kadar Allah’ı anmak benim için dün-ya ve dünyada bulunan bütün nimetlerden daha sevimlidir; keza, İkindi namazından sonra cemaatle birlikte güneş batıncaya kadar Allahı anmak da dünya ve dünyada olanlardan daha sevimlidir, benim için buyurdu.”

| Hadis-i Şerif, Camiüssağir

Ebû Hureyre’den (ra): Allah Resulü (asm) buyurdu:

“İnsanlar, ezan okumanın ve birinci safta namaz kılmanın faziletini bilselerdi ve bunlara nail olmak için de kur’a çekmekten başka çare bulamasalardı, mutlaka kur’a çekerlerdi. Namaza erken gitmenin faziletini bilselerdi, onun için aralarında yarış ederlerdi. Yatsı ve sabah namazının sevabını bir bilselerdi, onlara sürünerek dahi olsa giderlerdi.”

| Buhârî, Müslim, Muvattâ ve Nesâî

Hz. Enes (ra) anlatıyor:

“Şu âyet indiği zaman (meâlen): “…Ey peygamber ailesi! Allah günahlarınızı giderip sizi tertemiz yapmak istiyor”

| Kur’an-ı Kerim – Ahzâb 33

Resûlullah (asm) sabah namazına giderken, altı aya yakın bir müddette, Hz. Fâtıma’nın (ra) kapısına uğrayıp: “Namaz(a kalkın) ey Ehl-i Beyt “Allah günahlarınızı giderip sizi tertemiz yapmak istiyor!” buyurdu.”

| Hadis-i Şerif, Tirmizî

“Kim ki sabah namazını cemaatle kıldıktan sonra oturup, güneş doğuncaya kadar Allah-u Teâlâ’yı zikrederse, sonra da iki rekât namaz kılarsa, kendisi tam bir hacc, tam bir umre sevabı gibi sevap kazanır.”

| Hadis-i Şerif, Tirmizî

Resûlullah(sav) şöyle buyurdu:

“İki serinlik namazını, sabah ve ikindiyi kılan kimse cennete girer.”

| Buhârî, Mevâkît 26; Müslim, Mesâcid 215

“Resûlullah(sav), sabah namazı için ezan okunduğu zaman, farza kalkmadan önce hafif tuttuğu iki rekat kılardı.”

| İbn Mace,Salat,1145

YORUMLAR

Ad

bediüzzaman said nursi namaz ile ilgili sözleri bekir develi namaz bekir develi namaz sözleri Cübbeli Ahmet Hoca namaz ile ilgili güzel sözler Cübbeli Ahmet Hoca namaz ile ilgili sözleri Cübbeli Ahmet Hoca namaz sözleri Cübbeli Ahmet Hoca namazla ilgili sözleri en güzel sabah namazı sözleri ezan sözleri ezanın sözleri faruk dilaver namaz ile ilgili sözleri faruk dilaver namaz sözleri hz ömerin namazla ilgili sözleri hz. ali namaz ile ilgili sözleri hz. ali namaz sözleri hz. ali namazla ilgili sözleri hz. ebu bekir namaz ile ilgili sözleri hz. ebu bekir namaz sözler hz. ömer namaz ile ilgili sözleri hz. ömer namaz sözleri hz. ömer namazla ilgili sözleri ilahiler ve sözleri islam alimlerinin namaz hakkındaki sözleri islam alimlerinin namaz ile ilgili sözleri islam alimlerinin namaz sözleri kahraman araz namaz kahraman araz namaz sözleri Mehmet Görmez namaz ile ilgili sözleri Mehmet Görmez namaz sözleri melekler ve görevleri namaz ayetleri namaz ile ilgili ayetler namaz ile ilgili güzel sözler namaz ile ilgili sözler namaz kılamıyorum namaz kılmak istiyorum Namaz Sözleri namaza başlamak için namaza başlamak istiyorum namaza nasıl başlanır namazla ilgili ayetler namazla ilgili güzel sözler namazla ilgili sözler nureddin yıldız namaz ile ilgili sözleri nureddin yıldız namaz sözleri nureddin yıldız namazla ilgili sözleri osman nuri ünsal namaz sözleri osman nuri ünsal sözleri sabah namazı güzel sözler sabah namazı hadisleri sabah namazı ile ilgili hadisler sabah namazı sözleri sabah namazına kaldırma sözleri sabah namazının sözleri said nursi namaz ile ilgili sözleri said nursi namaz sözleri said nursi namazla ilgili sözleri senai demirci namaz senai demirci namaz sözleri sümeyye yurtsever namaz ile ilgili sözleri sümeyye yurtsever namaz sözleri sümeyye yurtsever namazla ilgili sözleri uğur akkafa namaz ile ilgili sözleri uğur akkafa namaz sözleri uğur akkafa namazla ilgili sözleri vahap osmanlı sözleri
false
ltr
item
Namaz Sözleri | www.namazsozleri.com: Sabah Namazı ile İlgili Hadisler
Sabah Namazı ile İlgili Hadisler
http://www.namazsozleri.com/wp-content/uploads/2017/08/sabah-namazi-ile-ilgili-hadisler.png
Namaz Sözleri | www.namazsozleri.com
http://www.namazsozleri.com/2017/08/sabah-namaz-ile-ilgili-hadisler.html
http://www.namazsozleri.com/
http://www.namazsozleri.com/
http://www.namazsozleri.com/2017/08/sabah-namaz-ile-ilgili-hadisler.html
true
5597414790683614772
UTF-8
Yazı Bulunamadı Tamamı Devamını Oku Reply Cancel reply Delete By Anasayfa SAYFA YAZI TÜMÜ BENZER YAZILAR KİTAPLIK ARŞİV ARAMA Uygun Sonuç Bulunamadı ANA SAYFA Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pzt Salı Çrş Prşb Cuma Cmt Pzr Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Agustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Agustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Yıl $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce yaklaşık 5 hafta önce