Namaz kılmak istiyorum, ama kılamıyorum

Namaz sözleri sitesi olarak güzel sözlerin yanında namaz ile ilgili fayda sağlayacak bilgileri paylaşmaya gayret gösteriyoruz. Yazımızın başlığından da anlaşılacağı gibi bu yazımız namaz ile ilgili olacak. Oldukça önemli bir konu zira namaz kılmak istiyorum, ama kılamıyorum veya namaz kılmayı öğrenmek istiyorum gibi sorular ve aramalarla karşılaşıyorum.

namaz kılmak istiyorumİman eden kullarıma söyle namazı dosdoğru kılsınlar, içinde ne bir dostluğun ne alışverişin bulunduğu bir gün gelmeden evvel…”(İbrahim 31)

Derğerli kardeşlerim yukarıda yer alan ayet aslında namazın önemini anlatmaktadır. Bakınız peygamberler efendisi Hz. Muhammed (s.a.v) ayakları şişene kadar namaz kılardı. Bu gün baktığımızda insanlar en ufak bir şeyde namazlarını kaçırabiliyorlar. Hatta bazıları benim kalbim temiz namaz kılmasam da olur derler. Peki güzel kardeşim senin kalbin peygamber efendimizin kalbinden daha mı temiz de o sabahlara kadar namaz kılardı sen kılmıyorsun.

  • Daha vakit var az sonra kılarım.

  • Abdest almakta baya zor suda soğuk abdest alamam ki şimdi.

  • Dizinin en heyecanlı yeri kılarım birazdan.

  • Bu sefer uyanmasam bişi olmaz kalkınca kılarım.

  • Saat geç olmuş işe yetişmem gerek…


gibi sayısızca sebep yazılabilir namaz kılmama sebeplerine ama bunlardan hiçbiri bahane olamaz.

Namaz, gözünüzün ışığı, vicdanının huzuru, nefsinin neşesi, kalbin mutluluğu ve kul ile Rabbi arasında aracıdır” (Şehid Hasan El Benna)

Fazla uzatmadan şu şekilde bitirmek istiyorum. Aslında her şey kalben inanmaktan geçiyor. Kalbiniz iman doluysa namaz kılmamanız için hiçbir sebep yoktur. Yeter ki namazın kurtuluş reçetemiz olduğunun farkına varın. İşte o zaman şeytan istediği kadar sizinle uğraşsın her zaman siz galip gelirsiniz.

Hiç yorum yok: